6. Vznik státu Izrael – díl II.

Termín: bude upřesněn Místo: bude upřesněno
Cena: bude upřesněna

Předmětem II. dílu o vzniku státu Izrael jsou především události a souvislosti z té části židovských dějin, které patří k těm nejstrašnějším, ne-li vůbec nejstrašnější. Období od začátku II. sv. války v roce 1939 po vznik státu v roce 1948, přestože se v něm událo spoustu věcí, bude pro žid. národ navždy spojené, především s Holokaustem či Šoa, jak jej nazývají židé, Vyhlazováním jak jej nazýváme my

V židovských dějinách proběhlo mnoho katastrof, při nichž umíraly i sta-tisíce židů, vždy však šlo o důsledek nějakého vývoje, jehož cílem bylo tu pomsta za jejich předchozí chování, tam snaha o náboženské pozvednutí země, nikdy však se nejednalo o událost, kde likvidace židů byla sama o sobě jak cílem, tak prostředkem. V tom je Šoa novým jevem na cestě „vývoje lidské společnosti“ – a to nejen jeho části v podobě Německa, ale jako celku, protože – jak si ukážeme následně – zdaleka se nejednalo jen o úsilí Němců-fašistů, ale fatálně zklamal celý tehdejší tzv. „svobodný svět“ – Západ.


Přednáška spojená s obrázkovou prezentací, zaměřená na události a souvislosti, vedoucí k Šoa. Varovné signály, kapitálová propojení hitlerovského Německa s firmami na západě, postoj spojenců k vyhlazování, promarněné možnosti pomoci či spiknutí úmyslné nepomoci obětem Šoa ? Co předcházelo hlasování v OSN v listopadu 1947 a jaká byla reakce arabského světa ? Na tyto a jiné otázky se pokusím odpovědět během přednášky, týkající se této části historie vzniku Izraele.


* Tato přednáška se bude konat na základě Vašeho zájmu. Pakliže by Vás zaujala, vyplňte a odešlete prosím tuto přihlášku. Odesláním se k ničemu nezavazujete, jen pomůžete k výběru, kterou přednášku mám v nejbližší době uspořádat.
Děkuji Vám.